Fjällstugor i Lappland – bo mitt i vildmarken

Här kan du boka stugor på Rostujávri Vildmarkscamp och Renvaktarstugor i Sandåslandet.

Under hela säsongen kan du boka helikoptertransport till campen, detta görs via telefon 0980-81 00 00 eller mail [email protected]. Om du föredrar att ta dig med egen skoter finns det markerade leder som leder dig till Rostucamp.

BOKA DIN STUGA GENOM ATT KLICKA PÅ KNAPPEN NERE TILL HÖGER PÅ SKÄRMEN

Karta över stugor
Karta över stugor
Rostujavri vildmarkscamp
Rostujávri Vildmarkscamp. Bild: Juha Pahajoki

Rostujávri Vildmarkscamp

Välkommen till Rostujàvri Vildmarkscamp, beläget vid sjön Rostujàvri i Sveriges nordligaste vildmark, cirka 11 mil norr om Kiruna. Här kan du njuta av fiske och naturupplevelser av högsta klass.

Campen är en anläggning som består av 10 st 4-bäddstugor och 5 st 2 bäddstugor, samt en konferenslokal. Alla stugor är fullt utrustade för självhushåll. Uppvärmning och matlagning sker med gasol. Bastu och båt finns att hyra, detta görs direkt på campen. På campen finns även en kiosk där du kan köpa det allra nödvändigaste inklusive bensin och olja om du kommer med egen skoter.

4-bäddsstuga 1250kr / natt
4-bäddsstuga 2 sovrum 1750kr / natt
2-bäddsstuga 1000kr / natt

Renvaktarstugor i Sandåslandet

Hos oss har du möjlighet att hyra renvaktarstugor i Sandåslandet. Mer information om de olika stugorna finns på bokningssidan.

BOKA DIN STUGA GENOM ATT KLICKA PÅ KNAPPEN NERE TILL HÖGER PÅ SKÄRMEN

 

Fiskare visar upp sin nyfångade Öring

Govjastugan

Stugan är perfekt placerad precis intill Lainioälven och rymmer upptill fyra personer. Inuti finner du bekväma bäddar, kuddar och en vedeldad kamin. Ved och gasolkök tar du med själv.

Längs Lainioälven finns en enastående möjlighet att uppleva en minnesvärd fiskeresa med variation av lax, öring och harr.

Pris: 700kr / natt
Inkl. helikoptertransport: Från 5600kr per person

Fiskare i fjällen med pannlampa kvällstid

Härkejávristugan Väst / Öst

Stugan ligger belägen vid utloppet av sjön Heargejàvri. Den erbjuder plats för fyra gäster och är utrustad med madrasser och kuddar. En charmig vedkamin finns tillgänglig för att skapa en mysig atmosfär.

Fiskemöjligheterna är fanstastiska med många olika fiskearter såsom harr, öring och röding. För den som är äventyrslysten finns även andra vattendrag att upptäcka under dagsutflykter.

Pris: 800kr / natt
Inkl. helikoptertransport: Från 7000kr per person

Vänner på fiskeresa sitter och fiskar

Roavvebuolza stugan (Päkkestugan)

Stugan är vackert placerad intill jokken, den har två bäddar med madrasser och kuddar. Ved kamin finns för att skapa en mysig atmosfär.

Det här är en perfekt plats för att tillbringa härliga kvällar med ett fiske i världsklass, förutom Päkkejokk så har du närhet till de fina fjälljokkarna Korvejokk, Ittejokk samt Kiepanjokk.

Pris: 870kr / natt
Inkl. helikoptertransport: Från 6100kr per person

Fångad harr på en stock i vattnet

Gobmestugan / Gorvvejavri stugan (Korvejaure)

Stugan är belägen vid sjön Gorvvejavri och har plats för fyra personer. Den är utrustad med madrasser, kuddar och en mysig vedeldad kamin för att skapa en inbjudande atmosfär.

Sjön är känd för sitt utmärkta fiske, särskilt harr, gädda och öring.

Pris: 700kr / natt
Inkl. helikoptertransport: Från 6100kr per person

Förfrågan om transport till din fiskeresa

Fyll i formuläret så återkommer vi för att boka in transporten till din fiskeresa.
Önskar du bara boka stuga? Gör det på knappen nere till höger på skärmen

Hund ombord
Önskat datum och tid för utresa
Önskat datum och tid för tillbakaresa